Χάρη ειναι εκτός νομίμου περιγράμματος.
Σε ερώτηση στο ΤΕΕ απάντησε οτι βάζεις υπέρβαση δόμησης με βάση το ποσοστό επι του οικοπέδου.

Σαφώς και ο νόμος λέει για κύριας χρήσης και μειωτικού συντελεστή, αλλα απο την στιγμή που παίρνει μερίδιο απο το ποσοστό επι του οικοπέδου , δεν πρέπει να βάλει και υ.δ?

Είναι ασάφεια του νόμου το ξέρω και εγώ το αντιμετώπισα, αλλα τι να πεί κανεις, μην δεν μπορούμε να κοιμηθούμε και το βράδυ.



Να κάνω και γώ μια ερώτηση εάν επιτρέπεται, λόγω του θέματος.
Σε ένα υπόγειο , καλή ώρα, που δε μετρούσε στον συντελεστή πουθενά, μετράω εσωτερικά και είναι όλα όπως το σχέδιο εκτός απο ένα παράθυρο που θα κοιτούσε στον ακάλυπτο, βγαίνω εξωτερικά και βλέπω οτι ο ακάλυπτος περιμετρικά έχει καλυφθεί με τοιχίο και έχει ενωθεί με τον Φ.Ο του κτιρίου, απο πάνω του δε υπάρχουν αλλοι 2 όροφοι (δωμάτια) αυθαίρετα τα οποία ανήκουν σε άλλους ιδιοκτήτες.
Απο την μέσα πλευρά, στην αποθήκη μου , υπάρχει τοίχος με τούβλα όπως φαίνεται στο σχέδιο, φαίνεται δε πιο καινούριος απο τους υπολοιπους τοίχους και τοιχία, το θέμα μου ειναι οτι δεν ξέρω εάν πίσω απο αυτον τον τοίχο (που βρίσκεται ο ακάλυπτος) υπάρχει δωμάτιο ή όντως ειναι μπαζωμένο κανονικά αφού δεν έχω δυνατότητα πρόσβασης απο πουθενά.
Εγώ πώς να αντιδράσω εδώ ώστε να είμαι καλυμμένος? Μπορεί ο ιδιοκτήτης γνωρίζοντας οτι ειναι αυθαίρετο να το έχει καλύψει με τούβλα όπως της αδείας. Εαν αυριο γίνει κάποια καταγγελία για όλα τα αυθαίρετα της οικοδομής, εγώ θα ειμαι καλυμμένος?